Про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»
Верховна Рада України постановляє:
І. Внести до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., №15, ст. 232) такі зміни:
1) у статті 2:
а) у частині другій слова «чи місця перебування» виключити;
б) доповнити частиною третьою такого змісту:
«Метою реєстрації місця проживання є забезпечення юридичного зв’язку між фізичною особою та державою, необхідного для реалізації особою своїх прав та свобод, а також для виконання фізичною особою своїх обов’язків перед державою. Факт реєстрації місця проживання не впливає на майнові відносини.»;
2) у статті 3:
а) абзац третій викласти в такій редакції:
«вільний вибір місця проживання – право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, на території якої вони хочуть проживати, за винятком обмежень, які встановлюються законом»;
б) абзац четвертий виключити;
в) в абзаці сьомому слова «або місце перебування» виключити;
г) абзац восьмий викласти в такій редакції:
«довідка про реєстрацію місця проживання – документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання особи.»;
3) у статті 6:
а) частину першу замінити частинами такого змісту:
«Особа, яка змінила місце проживання, отримала посвідку на постійне або тимчасове проживання, зобов’язана протягом десяти робочих днів зареєструвати місце проживання.
Реєстрацію місця проживання дітей віком до 14 років, осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та осіб, визнаних недієздатними, здійснюють їх законні представники.
Місце проживання новонародженої дитини повинно бути зареєстровано її батьками або законними представниками протягом трьох місяців з дня її народження.»;
У зв’язку з цим частини другу – дев’яту вважати відповідно частинами четвертою – одинадцятою;
б) у частині четвертій:
- в абзаці другому цифру «15» замінити цифрою «14»;
- абзац п’ятий замінити абзацами такого змісту:
«військово-обліковий документ (для призовників і військовозобов’язаних);
талон зняття з реєстрації (у разі наявності).»;
в) частину сьому викласти у такій редакції:
«Зразки заяви та інших документів, необхідних для реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання, правила її здійснення органами реєстрації затверджуються Кабінетом Міністрів України.»;
г) частину восьму виключити;
ґ) у частині дев’ятій слова «консульськими установами України за кордоном або дипломатичними представництвами» замінити словами «дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном»;
д) у частині одинадцятій слова «місця проживання» замінити словами «адреси житла»;
4) у статті 7:
а) у частині першій слова «остаточного рішення суду» замінити словами «рішення суду, яке набрало законної сили»;
б) у частині другій цифру «15» замінити цифрою «14»;
5) статті 8 і 9 виключити;
6) у частині другій статті 12:
а) в абзаці другому слово «процесуального» замінити словами «кримінально-процесуального»;
б) в абзаці восьмому слова «дійсну строкову службу» замінити словами «строкову військову службу»;
7) у статті 13:
а) в абзаці першому частини першої слова «в адміністративно-територіальних одиницях, які знаходяться» виключити;
б) в абзаці другому частини другої цифри і слово «16-річного;» замінити цифрами і словом «14-річного;»;
8) у назві статті 10, у статтях 11 і 14 слова відповідно «або місця перебування», «та місця перебування», «чи місця перебування» виключити.
ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
--------------------------------------------------------------------------------
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі – законопроект) розроблено Міністерством юстиції з власної ініціативи з метою законодавчого удосконалення питань реєстрації місця проживання особи.
2. Мета і шляхи її досягнення
Розробка законопроекту обумовлена необхідністю законодавчого удосконалення питань реєстрації місця проживання особи, усунення колізій в Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» (далі – Закон), що негативно впливають на практику його застосування.
Зокрема, законопроектом пропонується:
визначити мету реєстрації місця проживання;
чіткіше визначити коло осіб, які зобов’язані реєструвати місце проживання;
чітко визначити строк, протягом якого необхідно здійснити реєстрацію місця проживання – насамперед це стосується строку реєстрації місця проживання новонародженої дитини;
узгодити норми Закону із нормами Кримінально-процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України та Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
На сьогодні існує обов’язок щодо реєстрації місця перебування особами, вичерпний перелік категорій яких визначено частиною шостою статті 6 Закону – особи, які перебувають більше одного місяця за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстроване їх місце проживання, і які мають невиконані майнові зобов’язання, накладені в адміністративному порядку чи за рішенням суду, або призиваються на дійсну військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості.
З огляду на те, що процесуальне законодавство України, закони України «Про виконавче провадження», «Про військовий обов’язок і військову службу» тощо вже містять дієві законодавчі механізми підтримання зв’язку між особою та державою під час судового та виконавчого провадження, а також з метою забезпечення виконання військового обов’язку, вважаємо, що запроваджений раніше інститут реєстрації місця перебування покладає на особу та органи виконавчої влади надмірні, такі, що дублюють існуючи, обов’язки.
У зв’язку з цим, пропонується відмінити інститут реєстрації місця перебування, виключивши з тексту Закону термін «місце перебування», як нікчемний.
3. Правові аспекти
Відносини, пов’язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, регулюються Конституцією України та Законом.
На виконання Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 липня 2004 року № 985 «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні».
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.
5. Позиція заінтересованих органів
Законопроект надсилається до Міністерства оборони, Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства внутрішніх справ.
6. Регіональний аспект
Положення законопроекту не стосуються питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
7. Громадське обговорення
З метою проведення консультацій з громадськістю законопроект розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції.
8. Прогноз результатів
Прийняття законопроекту дозволить удосконалити законодавчий механізм реєстрації місця проживання фізичних осіб, створить сприятливі умови для реалізації конституційних прав та свобод людини і громадянина.
Міністр Микола Оніщук
«____»______________ 2008 р.