* * *

Невеликі міста Квебеку приймають 400 канадських солдатів, які тренуються для участі в операції НАТО в Латвії.
Солдати Збройних сил Канади тренуються в семи населених пунктах на південний захід від міста Квебек, щоб підготуватися до їхнього розгортання в Латвії в рамках операції НАТО.

* * *

Коли очі не зустрічають перешкод, серце б'ється швидше...

* * *

Ой, треба жити інакше,
бути іншим,
більше під небом
і серед дерев,
більш самотнім
і ближчим до таємниць
краси і величі.

Герман Гессе
з: Пекло можна подолати

* * *

Президент Байден називає президента Єгипту Ель-Сісі «президентом Мексики» після того, як він зробив зауваження на захист його пам’яті.

* * *

Колишній президент Бразилії Болсонару перебуває під слідством у справі про спробу державного перевороту
Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару перебуває під слідством у рамках розслідування ймовірної спроби державного перевороту з метою утримати його при владі, повідомив один з його колишніх помічників.

* * *

Цей гамбургер на сніданок такий смачний, Боже мій, я забув сфотографувати та доїв його! Солодкий, солоний, загалом надзвичайно непереможний і приголомшливий

Лікарі-фтизіатри надали повний аналіз ситуації з захворюваності на туберкульоз в Україні

09:04 27.11.2008

За підсумками розширеного виїзного засідання Колегії МОЗ України з питань протидії туберкульозу, яке відбулося на базі Донецької обласної державної адміністрації, МОЗ України ухвалив низку рішень, що дозволять продовжити роботу в напрямку подолання важкої недуги. Серед пропозицій озвучили, наприклад, такі: внести зміни до законодавства щодо позачергового надання житла хворим на туберкульоз. МОЗ України також вважає за необхідне спільно з правоохоронними органами розробити механізм утримання хворих на заразні форми туберкульозу, щодо яких судом ухвалено рішення про обов’язкову госпіталізацію або про продовження лікування, у протитуберкульозному закладі протягом терміну передбаченого відповідним рішенням суду.

Нагадаємо, головною темою розширеної Колегії був стан виконання ЗУ “Про затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 рр.” та протокольного рішення за результатами засідання Координаційної ради з проблем ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії при Президентові України від 24 жовтня 2008 р. №1-1/2495

Виступаючи перед присутніми, Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич зазначив: «Вислів «туберкульоз – це соціальна хвороба…» з давніх-давен підтверджено життям і наукою. Помилкою є сподівання на те, що медики самі здатні подолати епідемію, забезпечивши доступ до лікування протитуберкульозними препаратами, раннє виявлення хворих чи комплексну діагностику туберкульозу». На думку міністра, важливим заходом, з яким не можна зволікати сьогодні, є інформаційно-просвітницька та профілактична робота як серед уразливих груп щодо захворювання на туберкульоз, так і серед дітей, молоді та інших організованих контингентів. «Всі ми знаємо, що попередити захворювання значно дешевше, ніж його потім лікувати», - підкреслив Василь Князевич.

Доповідаючи на засіданні Колегії, член Комітету з питань протидії ВІЛ/СНІД та іншим соціально-небезпечним хворобам Олена Єщенко повідомила, що на сучасному етапі Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз (81 на 100 тис. населення) та посідає за цим показником сьоме місце в Європейському регіоні ВООЗ після Росії, Грузії, Киргизстаном, Румунією, Молдовою та Казахстаном.

У 2007 році на диспансерному обліку у протитуберкульозних закладах України спостерігалося 498 643 хворих, у тому числі хворих на активні форми туберкульозу – 93 195 осіб.

Найвищі показники захворюваності на всі форми туберкульозу залишаються у південно-східних регіонах України: у Херсонській області – 151,4 ( у 2006 р. -155,7); Кіровоградській – 101,9 (у 2006 р. - 113,4); Луганській – 103,5 ( у 2006 р. -111,7) на 100 тис. населення.

Аналізуючи динаміку захворюваності на туберкульоз та смертності від нього за останні 12 років, фахівці відзначають, що за останні два роки намітилися перші незначні ознаки щодо зниження захворюваності на туберкульоз.

Порівнюючи показник захворюваності за 9 місяців 2008 року з аналогічним періодом 2007 року, в цілому по Україні можна констатувати його незначне зменшення, а саме на 1,8%, однак, у деяких регіонах, а саме – в Житомирській, Кіровоградській, Рівненській, Сумській, Одеській, Чернігівській областях спостерігається тенденція до росту захворюваності на туберкульоз.

Серед дитячого населення також намітились ознаки позитивної динаміки щодо захворюваності на туберкульоз: рівень захворюваності до 14 років зменшився на 11% (з 7,3 за 9 міс. 2007 року до 6,5 за аналогічний період 2008 року, в абсолютних числах відповідно з 484 до 424);

захворюваність дітей від 0 до 18 років за 9 місяців 2008 року зменшилась на 7,4 %. Щоправда такі темпи зниження захворюваності лікарів не задовольняють, тож попереду чекає кропітка і тривала робота.

Тривогу викликає аналіз показника смертності від туберкульозу, який за 15 останніх років збільшився у 2,9 рази. Цей показник у 2005 році становив 25,6 на 100 тис. населення. У 2007 році він у порівнянні з попереднім 2006 роком також не мав тенденції до зниження, і становив 22,6 на 100 тис. населення.

Аналізуючи ситуацію, фахівці відзначають, що епідемія туберкульозу в Україні має дві особливості

Перше – спостерігається жорстка взаємозалежність швидкості розповсюдження туберкульозу від епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу та поширенням наркоманії.

Сьогодні понад 4500 ВІЛ-інфікованих хворіє на туберкульоз та понад 1800 з них померло протягом 2007 року, що складає 18,1% від усіх померлих від туберкульозу у 2007 році.

Друге - високий рівень хіміорезистентних форм: первинної – 30% та вторинної – 75%

Ефективна протидія туберкульозу неможлива без сильного координаційного механізму країни, який забезпечує впровадження єдиної чіткої стратегії дій, підтриманої адекватним фінансуванням та моніторингом ефективності заходів протидії епідемії туберкульозу. Це наголошувалось і на засіданні Координаційної ради з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та наркоманії під головуванням Президента України Віктора Андрійовича Ющенка, яка відбулася 20 жовтня 2008 року.

Для покращення епідемічної ситуації з туберкульозом в Україні в 2007 році розроблена Загальнодержавна програма протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках (далі - Програма), яка вперше була затверджена як Закон України.

Для реалізації заходів Програми у 2007 році із державного бюджету витрачено 200 млн 182 тис. гривень. Всі протитуберкульозні заклади були забезпечені протитуберкульозними препаратами за рахунок держбюджету в повному обсязі та відповідно до потреб.

Необхідно зазначити, що фінансування заходів з протидії туберкульозу збільшилось з 111 млн 504 тис. гривень у 2006 році до 200 млн 182 тисяч гривень у 2007 році.

У 2008 році Програмою передбачено 236 838,31 тис. гривень:

140 млн 780 тис. гривень на придбання лікарських засобів, в тому числі протитуберкульозних препаратів, туберкуліну, тестів та середовищ для проведення посівів мокротиння і визначення чутливості мікобактерій до антимікобактеріальних препаратів, а також 96 млн гривень на закупівлю обладнання для проведення комплексної діагностики туберкульозу.

Разом з тим, на засіданні Колегії акцентували увагу на недостатньому фінансуванні регіональних програм протидії туберкульозу.

За 9 міс. 2008 року на забезпечення фінансування заходів із профілактики та лікування туберкульозу та покращення матеріально – технічної бази лікувально-профілактичних закладів, які надають фтизіатричну допомогу з місцевих бюджетів було виділено лише 138 744,33 тис.грн.

Вражає, наприклад, низький рівень фінансування протитуберкульозних заходів у Кіровоградській області, де захворюваність на туберкульоз одна з найвищих в Україні і складає 101,9 на 100 тис. населення (четверта в країні за рівнем захворюваності). Безумовно, 5-8% фінансування із місцевого бюджету від запланованого не може забезпечити належну ефективність протитуберкульозних заходів: про яке покращення матеріально-технічної бази або надання соціальної допомоги хворим на туберкульоз на амбулаторному етапі можна говорити?

У жодному регіоні не забезпечується належне харчування хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу за нормами передбаченими постановою КМУ від 27.12.01 №1752. Є райони в областях, де на харчування на 1 день 1 хворому виділяється 7 або 10 грн.

Найболючішим питанням у фтизіатричній службі залишається кадрове забезпечення галузі в усіх регіонах країни, а також висока захворюваність на туберкульоз серед медичних працівників

Станом на 1 січня 2008 року у закладах охорони здоров’я системи МОЗ України зареєстровано 3601 штатна посада лікарів – фтизіатрів, на яких працює 2604 лікарів-фізичних осіб, які обіймають 3289 лікарських посад.

Кількість лікарів- фізичних осіб (у закладах охорони здоров’я з урахуванням санаторіїв) поступово скорочується. Так у 2004 році їх кількість складала 3147, у 2005 – 3130, у 2006 - 3002, у 2007 – 2951.

Показник укомплектованості штатних посад лікарями-фтизіатрами по Україні складає 72,3%.

Найвищий показник укомплектованості у Тернопільській області – 91,3%, Закарпатській – 97%, Закарпатській – 97%, Івано-Франківській 90%.

Найнижчі - у Кіровоградській (56,5%), Миколаївській (62,8%), Донецькій (61,8%).

Дефіцит лікарів у фтизіатричній службі становить 997, з яких 312 вакантних та 685 зайнятих сумісниками.

За останні 5 років з числа випускників вищих медичних навчальних закладів на посади лікарів-фтизіатрів до лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я направлено 498 випускників. Захистити медпрацівників можна шляхом забезпечення належних умов праці та інфекційного контролю в протитуберкульозних закладах.

Проаналізувавши охоплення профілактичними оглядами окремих груп ризику, лікарі констатують, що у структурі захворюваності на туберкульоз найбільший відсоток припадає на непрацюючих працездатного віку. Тож, серед цієї категорії осіб необхідно активізувати профілактичну роботу, оскільки відсоток охоплення її складає лише 65-70%.

Фахівці Міністерства охорони здоров’я окрему увагу приділили питанню підготовки заявок з регіонів на закупівлю протитуберкульозних препаратів. У вересні 2008 року Комітетом було вивчено питання щодо термінів, на які вистачить протитуберкульозних препаратів, закуплених у 2008 році. І виявлено ряд недоліків при плануванні. Наприклад, препарат «стрептоміцин» поставлено до регіонів у відповідності до річної потреби. Разом з тим, згідно наданої інформації, препарату вистачить на термін від 2 до 8 місяців у наступних регіонах: Черкаській, Чернівецькій, Харківській, Миколаївській, Житомирській, Вінницькій областях та у м. Севастополі. Це все створює загрозу переривання лікування та розвиток хіміорезистентних форм туберкульозу.

З метою забезпечення ефективності заходів протидії епідемії туберкульозу у 2008 році були підготовлені та затверджені основні регламентуючі документи, зокрема:

• Стандарт надання медичної допомоги хворим на хіміорезистентний туберкульоз;

• Протокол надання медичної допомоги хворим на поєднані захворювання – туберкульоз та ВІЛ-інфекція;

• Інструкція про періодичність рентгенівських обстежень органів грудної порожнини певних категорій населення;

• Програма переходу до протитуберкульозного щеплення вакциною БЦЖ SSI;

• Нормативи оснащення лабораторій з мікробіологічної діагностики туберкульозу 1-4 рівнів;

• Внесені зміни до наказу МОЗ України від 23.02.2002 року

№ 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров’я» щодо введення у протитуберкульозні заклади штатних посад патронажних медичних сестер;

Що ж заважає суттєво, в найкоротші можливі терміни, покращити епідемічну ситуацію з туберкульозу?

Фахівці відзначають, що епідемія туберкульозу є надзвичайно інерційною системою у своїй реакції на навіть правильну і вчасну протидію епідемічним проявам. Тобто, регресія епідемії туберкульозу в Україні може бути відстрочена у часі на 5-6 років.

Однак, є як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Насамперед це:

1. Швидкі темпи зростання кількості хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз та туберкульоз із медикаментозною стійкістю до протитуберкульозних препаратів;

2. Вкрай незадовільне матеріально-технічне забезпечення протитуберкульозних закладів та лабораторій І, ІІ та ІІІ рівнів;

3. Відсутність лабораторії, яка б у повному обсязі виконувала функції Центральної референс – лабораторії країни, забезпечивши, перш за все контроль якості діагностики туберкульозу;

4. Критичним є забезпечення кадрами лабораторій з діагностики туберкульозу та закладів фтизіатричної служби;

5. Недостатнє фінансування заходів Програми із місцевих бюджетів;

6. Значний відсоток хворих переривають лікування (від 4,9 до 33%). Це є ще однією з основних причин розвитку стійких до протитуберкульозних препаратів форм туберкульозу.

7. На жаль, сьогодні доводиться констатувати, що заявка від України до Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією у 8 раунді по компоненту «Туберкульоз» знову відхилена для доопрацювання.

Обговоривши всі аспекти, учасники колегії наголосили, що виклики, які сьогодні стоять перед лікарями, надзвичайно серйозні. Насамперед тому, що туберкульоз – проблема соціальна: існує кореляційний зв’язок між рівнем захворюваності та смертності від соціально небезпечних хвороб та рівнем соціально-економічного благополуччя суспільства.

На сьогодні робоча група з удосконалення нормативно-правових актів опрацьовує нову редакцію Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», який окрім інших особливостей сучасної епідемії туберкульозу, врахує забезпечення обов’язкового лікування хворих на туберкульоз, які злісно ухиляються від лікування і розповсюджують збудників туберкульозу серед населення України.

Переглядається також Загальнодержавна програма протидії захворюванню на туберкульоз 2007-2011 роках.

Міністерством охорони здоров’я спільно із Міністерством праці та соціальної політики України підготовлено проект наказу «Про внесення змін до умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» (щодо збільшення розмірів надбавок до посадових окладів працівників протитуберкульозної служби), який передбачає збільшення до 60% від окладу заробітної плати для працівників лікувально-профілактичних закладів, які працюють з хворими на активні форми туберкульозу та на 30% для працівників, які працюють із хворими на неактивні форми туберкульозу.

Даний проект попередньо погоджено Міністерством фінансів та буде додатково розглянуто при доопрацюванні проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік.

Наступним завданням є підвищення ефективності лікування хворих на туберкульоз. Для вирішення цієї проблеми провідними фахівцями з фтизіатрії розпочато перегляд з метою удосконалення діючого протоколу та інструкції з надання медичної допомоги хворим на туберкульоз, з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.

За підсумками Колегії, було ухвалено рішення, де визначено низку кроків, які МОЗ України планує здійснювати найближчим часом. Серед пунктів рішення:

- посилити контроль за впровадженням адаптованої стратегії ДОТС в Україні, у тому числі у пенітенціарній системі;

- клопотати перед відповідними радами про 100% забезпечення фінансування заходів протидії туберкульозу, у тому числі для забезпечення відповідного харчування осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу до норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1752, а також надання соціальних послуг та соціальної підтримки хворим на туберкульоз на етапі амбулаторного лікування

- підготувати проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз», передбачивши зміни до ст.16 щодо позачергового надання житла хворим на туберкульоз та багато інших пунктів.

Крім того пропонується спільно із Генеральною прокуратурою, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів та Міністерством юстиції України розробити механізм утримання хворих на заразні форми туберкульозу, щодо яких судом ухвалено рішення про обов’язкову госпіталізацію або про продовження лікування, у протитуберкульозному закладі протягом терміну передбаченого відповідним рішенням суду.

Прес-служба МОЗ України

ескулапи